Çatı Aktarma İşleri

İletişim

Bize Aşağıdaki Bilgilerden Kolayca Ulaşabilirsiniz

  • 0 541 807 41 25
  • eksizolukgebze@gmail.com
  • İstasyon Mahallesi 1409 Sokak No : 14 Gebze/KOCAELİ
Bize Yazın!

Çatı Aktarma İşleri

Çatı Aktarma Nedir? Nasıl Yapılır?

Çatılar zaman içerisinde, hava şartları, darbe alması yada kar ağırlığı gibi etkilerden dolayı esneme ve oynama yapabilir. Kiremitlerde kırılma çatlama meydana gelebilir. Herhangi bir şey olmasa da belli zaman periyotları içerisinde kiremitler koruyucu özelliğini kaybedebilir. Böyle durumlarda çatı aktarma zorunluluk haline gelir.

Çatı Aktarması Nasıl Yapılır

Öncelikle profesyonel çatı aktarma işlemi için iki farklı seçenek göz önüne alınır. Mevcut kiremitler ikiye ayrılarak sağlam yada bozulmuş kiremitler birbirinden ayrılır. Bozuk kiremitler ayrılarak sağlamlarla birlikte sayım yapılır. Toplam çatı alanı ve elde kalan sağlam kiremitler hesaplanarak satın alınacak kiremit sayısı belirlenir. Metrekareye giden kiremit sayısı kiremit şeklinde ve çatı tipine göre farklılık gösterebilir.

Çatı Yalıtımı Önemlidir

Her ne kadar çatı yalıtımı, su yalıtımı olarak düşünülse de ısı yalıtımı konusunda da son derece önemli bir yardımcı özellik olarak ön plana çıkar. Bu sebeple eski yalıtım birimleri yerine, yeni ve güçlendirilmiş yalıtım elemanları kullanılır. Bunun için düzgün örtülerin alınması ve hesaplanması son derece önemlidir.

Çatı yalıtımına geçilmeden önce taşıyıcıların yapısına göz atılır. Eski kiremitler çoğunlukla yeni kiremitlerden daha hafif olduğu için taşıyıcıları zorlayabilir. Bu sebeple taşıyıcılarda değiştirilmesi gereken varsa aktarıma başlamadan önce değişimi yapılır.

Yalıtımın Olmazsa Olmazları

Taşıyıcılar iyi yapıda olabilir. Yalnız kavak ağacı gibi ağaçlar zaman içerisinde esneme ve oynama yapacağı için çatının terazisini bozabilir. Bu sebeple de özellikle dikkat ederek çatı taşıyıcılarının değiştirilmesi gerekebilir.

Akar dışı dikliklerin ekstra olarak yalıtılması gerekebilir. Örneğin asansör çıkıntısı, su deposu bölmesi gibi soğuk ve su girmemesi gereken noktaların tespiti yapılarak kullanılan yalıtımlara ek olarak galvaniz yada ahşap ekstra yalıtım elemanlarından destek alınabilir.

Çatınız Aktarılmaya Hazır

Her çatının aktarma işlemi farklı özellikler temelinde kurgulanır. Bu sebeple yapılan işlemlerin süresi, çatınızın eski yapısına, büyüklüğüne, kullanılan kiremit adetine hatta kiremitlerin taşınacağı bölüm uzaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple ne bir zaman belirtmek pek mümkün olmayabilir. Çatı yalıtımı profesyonellik isteyen son derece önemli bir konudur. Bu sebeple yapan ustaların işinde uzman ve eğitim almış olması önemlidir.

Yönetmeliğe Uygun Hareket Etmek

Yalıtım yapılacak alan belli başlı yönetmelikle belirlenmiştir. Bu sebeple çatı yalıtımı konusunda işinin uzmanı ve ayrıcalıklı adresten destek almak önemlidir. Apartman çatılarının aktarması yönetmeliğine göre atılacak adımların önceden belirlenmesi gerekmektedir. Bu konuda da çatının yalıtımı, aktarılması ve iş güvenliği konularına özellikle dikkat edilmelidir.