Yağmur Oluğu İşleri

İletişim

Bize Aşağıdaki Bilgilerden Kolayca Ulaşabilirsiniz

  • 0 541 807 41 25
  • eksizolukgebze@gmail.com
  • İstasyon Mahallesi 1409 Sokak No : 14 Gebze/KOCAELİ
Bize Yazın!

Yağmur Oluğu İşleri

Yağmur Oluğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağmur oluğu, diğer adıyla çatı oluğu binaların olmazsa olmazları arasında yer alır. Çatı üzerinde ya da bina dış bölümünün üst kısmında biriken suyun toplanarak binadan uzaklaştırılması için yapılan araçlardır. Oluklar farklı tiplerde olabilir, bu durum uygulanma yeri; yüksekliği, büyüklüğü başta olmak üzere pek çok değişkene bağlıdır.

Neden Yapılır?

Bir binanın oluğunun olmaması demek, o binanın tüm yağmur yükünün bina duvarlarına ve alt kısmına akması anlamına gelir. Bu da hem görüntü hem de yalıtım açısından büyük sorunların ortaya çıkması anlamına gelecektir.

Yağmur döneminde; bina duvarı ıslanır ve bina içine işlemeye başlar. Bu da uzun vadede ekstra ekstra maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda akan bu su, düzgün bir şekilde uzaklaştırılmazsa bina diplerinde birikme yaparak temeline de zarar vermeye başlayacaktır.

Kar yağdığında: eğer binanın oluğu bulunmazsa, hava sıcaklığı erken saatlerde sıfırın altına düşerek kar ve su kütleleri hızlı bir şekilde buza dönüşür bu da sarkıt yapmayacağı için binanın altından geçenler için başka sorunların oluşmasına neden olur.

Ne İşe Yarar?

Temelde binanın çatıdan başlayarak kuru kalmasını sağlamaktadır. Özellikle hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü zamanlarda yağmur oluğu olmayan yada hasar alan binalarda çatıdan su alma süreci hızlanır ve ekstra masraf olarak dikkatleri üzerinde toplar.

Bu İşlem Bir Bütündür

Yağmur olukları, sadece bağlantıları ile bina dibine suyun uzaklaştırılması anlamına gelmez. Aynı zamanda uygun yardımcılardan destek alınarak bu suyun uzaklaştırılması da gerekmektedir. Aksi takdirde bina girişinde ve çevresinde gölet oluşarak hoş bir görünüm olmayacaktır.

İmkan dahilinde oluğun aktarması ile birlikte yer oluğu oluşturularak yağmur suyu mümkün olduğu kadar uzağa götürülmelidir.

En çok tercih edilen oluk tipi ise eksiz oluklardır. Adından da anlaşılacağı üzere, eksiz oluklar herhangi bir ek parçası bulundurmaz. Bu hem dekoratif hem de yapısal anlamda avantaj sağlar. Eksiz olması tek parça görünmesini ve o bina için yapılmasını sağlamıştır.

Eksiz Oluk Hakkında Bilgi

Eksiz oluklar ek yerleri olmadığı için damlatma yapmazlar. İyi bir usta tarafından monte edilmesi durumunda çok uzun yıllar boyunca gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Aynı zamanda farklı renkleri bulunduğu için binanızın dış rengine göre de farklı şekil ve renklerde hazırlanabilir. Ülkemizde oluk üretim tecrübesi dünyanın pek çok ülkesini geride bırakmaktadır. Bu hem ekonomik hem de uzun ömür açısından büyük bir avantajdır.